W przypadku wielu maszyn, urządzeń oraz instalacji przemysłowych poważnym problemem są drgania i wibracje pojawiające się w wyniku przemieszczania się elementów ruchomych, a także duże naprężenia będące rezultatem zmian temperatury, a tym samym zwiększania bądź zmniejszania wymiarów poszczególnych komponentów. Jeśli natężenie takich oddziaływań będzie wysokie może dochodzić do poważnych uszkodzeń, a także do ograniczenia żywotności konkretnych części, a nawet całych konstrukcji. Wynika to m.in. z pękania materiałów o wysokiej sztywności, rozszczelnienia się bądź uszkadzania połączeń np. odkręcania śrub, a także nadmiernego obciążania łożysk, osi i mocowań. Sposobem na radzenie sobie w takich sytuacjach jest stosowanie kompensatorów drgań. Przekonajmy się, czym one są i sprawdźmy, gdzie się ich używa.

Czym są kompensatory drgań?

Kompensatory drgań to elementy wykonane z elastomerów, które umieszcza się w miejscach połączeń części instalacji lub urządzenia, gdzie natężenie wibracji jest największe lub ich wystąpienie będzie szczególnie niekorzystne dla działania i trwałości konkretnych komponentów. Wytwarza się je z różnych typów materiałów, najczęściej są to rozmaite rodzaje gumy naturalnej lub syntetycznej. Mechanizm działania kompensatora polega na przejmowaniu generowanej energii kinetycznej i rozpraszanie jej za sprawą zamiany w ciepło powstające w następstwie przyspieszonego ruchu cząsteczek tworzących daną substancję.

Gdzie używa się kompensatorów drgań?

Kompensatory drgań mogą być potrzebne w maszynach, urządzeniach oraz rozmaitych typach infrastruktury przemysłowej. Stosuje się je najczęściej we wszelkiego rodzaju rurociągach, a także montuje w instalacjach przesyłowych obsługujących materiały sypkie. Trafiają do sprzętu przeznaczonego do transportu i obróbki cieczy, gazów oraz materiałów sypkich np. kruszyw, ziaren czy granulatów. Spotyka się je m.in. w sitach i wirówkach.